Note: Any part of a date in GREEN means that part of the date is unknown
(A guess was made for entry purposes only)

Click Here To View Some Statistics On This Title

National Wrestling Association/
World Wrestling Federation
North American Heavyweight Championship
(Early 1979 - March 30, 1980)
Won By: Won From:     Date: Event: Location: Length of         
Title Reign:         
Ted Dibiase Awarded Mar. 01, 1979        -- -- 110 days     
Dibiase is billed as champion upon arriving in W.W.F., date unknown.
Pat Patterson Ted Dibiase Jun. 19, 1979        -- Allentown, PA, USA 142 days     
Seiji Sakaguchi Pat Patterson Nov. 08, 1979        -- Otaru, Japan 1 yr, 133 days     
The title is abandoned on March 20, 1981, in favor of the Intercontinental Championship